Nyhed

Figurines indtager Europa

På tour i Tyskland, Østrig og Schweiz som special guests for svenske Moneybrother

Figurines’ debutalbum ”Shake A Mountain” fik en strålende modtagelse af både publikum og anmeldere i Danmark sidste år, ikke mindst i GAFFA. hvor redaktionen kårede det til årets næstbedste danske album, kun overgået af Mew. Nu er nordjyderne på vej til Tyskland, Østrig og Schweiz, hvor deres album blev udgivet i april og ligeledes blev meget positivt modtaget.

Den tyske udgave af "Shake A Mountain" indeholder udover de ti velkendte sange en ældre indspilning, ”The Detour”, samt musikvideoen til ”Bright”, som har været i rotation på en række tyske musikprogrammer. Pladen har fået meget fine anmeldelser i Tyskland, hvor bl.a. musikmagasinet Spex omtalte pladen som et lille mesterværk og sangen ”Bright” som en nutidig klassiker.

Den 30. september er Figurines en del af en dansk aften med bl.a. Under Byen, Powersolo og Tiger Tunes i forbindelse med POPkomm-messen i Berlin, og bare 14 dage senere tager bandet på en længere tour med det svenske band Moneybrother.


Datoerne ser således ud:

15. oktober - Faust, Hannover
16. oktober - Waschhaus, Potsdam
17. oktober - Matrix, Bochum
18. oktober - Cookys, Frankfurt
19. oktober - The Atomic Café, München
21. oktober - Wodan-Halle, Freiburg
22. oktober - Albani, Winterthur
23. oktober - Altes Kino, Ebensee
24. oktober - B 72, Wien
27. oktober - Garage, Saarbrücken
28. oktober - Schwimmbad, Heidelberg
29. oktober - Underground, Cologne
30. oktober - Silver Wings, Berlin
31. oktober - Molotow, Hamburg

"Shake A Mountain" udkommer i øvrigt på vinyl i forbindelse med oktoberturnéen.


Umiddelbart efter turnéen i oktober skal Figurines indspille deres anden plade, som forventes at udkomme i marts 2005. Pladen optages af Morten Bue og Klaus fra Tiger Tunes. Indspilninger foregår i Tambourine Studios i Malmö samt i Figurines’ øvelokale i København, hvor alle bandmedlemmer nu har bosat sig.

ANNONCE