Den dansksyngede duo Spot-aktuelle og har album på vej
Billede: Marc Fluri
Den meget roste dansksyngende sangskriverduo Olesen-Olesen er i fuld gang med indspilningerne til deres sjette album, som ventes ude ultimo september/primo oktober, og her har de allieret sig med en af den (ofte) dansksyngende singer-songwriter-scenes ”godfathers”, Nikolaj Nørlund, der producerer albummet.
Nørlund er også aktuel som producer for endnu en markant dansksproget sangskriver, Love Shop-sangeren Jens Unmack, hvis solodebut udkommer 13. juni, samt på H.C. Andersen-fortolkningerne ”Andersens Drømme”, så man må sige, han sætter sine fingeraftryk på en del toneangivende dansksprogede udgivelser for tiden.
- Vi har kendt Nørlund i 15-16 år og altid haft stor respekt for ham. Han er blevet en bedre og bedre arrangør og producer, og da vi samarbejdede omkring Leonard Cohen-hyldesten ”På Danske Læber” sidste år, gik det så godt, at vi fik lyst til at fortsætte, fortæller sanger og tekstforfatter Peter H. Olesen til GAFFA.dk. - Og her fik vi så også lyst til at prøve det mere rockede. Også for at prøve noget nyt. Vores sidste album, ”Hårdnakket Idyl”, var jo meget minimalistisk.
Grundbåndene til Olesen-brødrenes nye album er indspillet i det legendariske Tambourine studie i Malmö (Kira And The Kindred Spirits, The Cardigans, Saint Etienne m.fl.) med duoens faste band, Orkestret, der er udvidet til at være en fem-mands trup, som backing. Indspilningerne fortsætter i øjeblikket i forskellige studier i København, og Henrik og Peter Olesen udtaler, at det er en rock-plade OG en bandplade.
Nu med kærlighed
På den nye plade vil være noget for Olesen-Olesen så usædvanligt som kærlighedssange, dog af den mere alternative slags, samt en række sorthumoristiske og semi-selvbiografiske sange i duoens velkendte stil.
- Vi har faktisk næsten aldrig skrevet kærlighedssange på dansk før og har ikke rigtig haft behov før det, så nu var det på tide, bare for at prøve noget nyt. Det er ikke, fordi vi er blevet specielt voksne og eftertænksomme på de sidste to år, griner Peter H. Olesen.
Olesen-Olesen kan opleves på Spot-festivalen i Århus 11. juni kl. 20.40 i Musikhuset, hvor de spiller som halvakustisk kvartet med Peter H. (sang) og Henrik Olesen (guitar) samt Rasmus Kragh Bjerregaard (klaver) og Michael Lund (dobro- og lap steel-guitar). Her vil de lufte en række af de nye sange. Det meste af lørdagen vil man også kunne møde dem på deres egen stand på festivalen, hvor de præsenterer deres pladeselskab Melodika, der indtil videre dog kun har udsendt duoens egne udgivelser.
Olesen-Olesen og Orkestret kan i efteråret opleves på små og store klubscener rundt omkring i landet.





