Black Eyed Peas inciterende kølerfigur vil bevise, at hun er mere end bare et vedhæng.
Den 18. september kommer super-frækkerten Fergies soloalbum ”The Dutchess” på gaden. Det er et første udspil fra den sexede Black Eyed Pea, som af sit pladeselskab nu har fået lov til én gang for alle at forsøge at etablere sig som mere end pynt.
Albummet er produceret af en anden Black Eyed Pea, Will.I.Am og udgives i samarbejde mellem Will.I.Am og pladeselskabet A & M. Første single får navnet ”London Bridge” og skal give publikum et indblik i, hvor alsidig Fergie er som solosangerinde. Fergie kalder det et potent nummer, med hårde old school rytmer med både rap og sang.
Fergie vil være på turné med Black Eyed Peas resten af 2006, men hun vil til koncerterne også fremføre materiale fra sin solodebut.





