Nyhed

Oasis jorder nyt Beatles-album

Gallagher-brødrene kalder ”Love” elendig, men får selv tørt på af Rolling Stone

Oasis er kendt for at være store Beatles-fans, og de er også kendt for at være meget skrappe i replikken, i hvert fald de to Gallagher-brødre. I forbindelse med udgivelsen af Beatles-albummet ”Love” har Noel og Liam været meget hurtige med deres voldsomme udbrud over deres idolers nye album, der består af gamle sange mikset sammen til en ny helhed til brug for en Cirque du Soleil-forestilling. Gallagher-brødrene har stemplet Beatles-værket som ”meningsløst og elendigt.”

Denne udtalelse har provokeret en hel del mennesker, og også musikmagasinet Rolling Stone er blevet ophidset og giver Gallagher-brødrene igen af samme skuffe. Bladet laver grin med, at udtalelserne kom fra Gallagher-brødrene efter, at Beatles-ablummet ”Love” rent faktisk havde overhalet deres eget opsamlingsalbum ”Stop The Clock” på salgslisterne.

Rolling Stone skriver (vi har lånt oversættelsen fra dagens JP Århus, red.): ”Vi har ofte hævdet, at der er ingen grænser for, hvem Gallagher-brødrene vil svine til, og det viser sig nu, at der ingen grænser er.” Rolling Stone fortsætter: ”Hvis I havde et egentligt album på gaden, var det måske på sin plads at understrege, at den nye Beatles-plade egentlig kun er en samling lydstumper vævet sammen af George Martin (Beatles’ gamle producer, red.). Men jeres plade er en ikke særlig god samling af greatest hits, som alene er udsendt for at opfylde jeres kontrakt med pladeselskabet. I er ikke John Lennon. I er ikke engang Pete Best eller Jane Asher (henholdsvis Beatles’ første trommeslager og en engelsk skuespiller og forfatter, som Paul McCartney havde et forhold til i Beatles’ unge dage, red.).”


Der fik de den, tænker man så ved sig selv.

ANNONCE