Datoerne ligger ikke klar endnu, men bandet forventer at skulle turnere fra maj til december
Radiohead er i øjeblikket ved at planlægge en turné, der skal begynde til maj og fortsætte resten af året, afslører Billboard.
Bryce Edge fra Courtyard Management, der håndterer gruppen, fortæller, at den i øjeblikket snakker med folk i USA og Europa for at få fastlagt datoer og få lagt en plan, der holder for bandet både finansielt og tidsmæssigt.
Sidst Radiohead turnerede var i 2006, hvor de spillede en række koncerter i udvalgte europæiske og amerikanske byer inklusive to i Danmark. Bandet er dog kendte for ikke at være vilde med turnélivet, og specielt Thom Yorke er skeptik omkring at fare verden rundt.
"Han kan lide at spille koncerter, men alt det med at tæve rundt i verden, er ikke på toppen af listen over ting, han er vild med. Han er vild med at spille foran sine fans – det er bare processen omkring at gøre det, der er en plage. De er ikke road dogs. Det har de aldrig været".
Edge fortæller desuden, at bandets seneste album "In Rainbows" er blevet downloaded omkring 1,2 millioner gange, og at de skyder på, at folk gennemsnitligt har betalt 4 dollars per download.
Samtidig er det dog blevet rapporteret, at pladen er blevet downloaded endnu flere gange via ulovlige BitTorrent-websider, hvilket dog ikke ryster Bryce Edge. Han fortæller, at den situation ikke er anderledes end den situation, bandet har stået i, når de har udsendt plader på normalt vis.