Værterne på MTV EMA fortalte til et pressemøde om showet, og at de har plader på vej
MTV havde i dag 31. oktober indkaldt til pressemøde på rådhuset i München for at præsentere værterne ved dette års MTV Europe Music Awards for den internationale presse.
Wyclef Jean skal stå for onlinedækningen, som MTV forventer i år vil blive fulgt af lige så mange, som der følger showet på tv, og Wyclef kunne afsløre, at han vil bruge internettets lidt mere afslappede censurregler til at gå lidt hårdere til kunstnerne, end man kan på tv.
Produceren, sangskriveren og en tredjedel af Fugees kunne desuden fortælle, at det tredje Fugees-album er udskudt på ubestemt tid på grund af friktion mellem ham og Lauryn Hill. Men det kommende Wyclef soloalbum har lige nu en udgivelsesdato, der hedder 26. november.
Foo Fighters skal bestyre en bar under showet, hvor det forventes, at diverse berømtheder vil kigge forbi og snakke lidt, men ud over at de ikke ville opfordre Pete Doherty til druk, havde de ikke så meget nyt at fortælle.
Værten til selve MTV EMA er i år Snoop, og han kunne til gengæld fortælle, at hans kommende album udkommer til marts 2008, og at han havde et papir med tyske gloser, som han regnede med at fyre af til showet.
Fra MTV's side kunne man desuden fortælle, at der vil blive tilføjet flere musikalske navne end de allerede offentliggjorte til programmet, og at aftenens sidste optræden vil komme fra enten Bedwetters fra Estland, Yakup fra Tyrkiet eller Firma fra Rumænien, der alle har medvirket i konkurrencen New Sounds of Europe.
MTV EMA kan ses live fra München 1. november på MTV.
Læs en længere reportage fra pressemødet