Slut med kameramobil-klip af poplegendens koncerter
Princes plan for sommeren 2007 var at spille 21 koncerter på O2 Arenaen i London. Trods forbud er det alligevel lykkedes massevis af fans at optage bidder af koncerterne, som de gladeligt har delt med resten af verden på YouTube.
Det falder imidlertid ikke i Princes smag, da han mener, at hans koncerter skal opleves, som de faktisk er, fremfor gennem grynede kameramobil-optagelser. Således kan BBC berette om hans kamp mod YouTube, der er blevet tvunget til at fjerne over 1.000 klip i løbet af de sidste par dage.
Udover YouTube går kampen også imod fildeling og uofficielt merchandise. John Giacobbi – repræsentant for firmat Web Sheriff, som Prince har hyret – udtaler følgende:
"Vi er ikke ude efter fans, der måske har lyst til at sælge deres eksemplar af "Purple Rain" (men sikke dårlige Prince-fans, der sælger deres Prince-plader, red.) – vi går efter selskaber i Kina, der fabrikerer håndtasker og sælger dem i tusindvis."
Debatten om, hvorvidt uautoriserede klip og gratis downloads af musik i sidste ende primært gavner eller skader, fortsætter således, og umiddelbart kunne det synes som om, Prince har placeret sig solidt på den konservative banehalvdel.
Ikke desto mindre har han appelleret til gratister i stor stil, da han forærede sit seneste album, "Planet Earth", væk til alle, der købte et eksemplar af den britiske avis Mail On Sunday.