Nyhed

Nick Cave-forestillingen til København

Den Reumert-vindende teaterkoncert "Nick Cave" sættes til januar op på Betty Nansen Teatret

Århus Teater satte i december 2006 teaterkoncerten "Nick Cave" op med stor succes. Den fik ikke bare fremragende anmeldelser og spillede for udsolgte huse i flere måneder, men den blev også belønnet med Reumert-pris for "Årets forestilling 2007".

Forestillingen har sidenhen haft repremiere i Århus, og nu får også københavnerne mulighed for at se den roste forestilling. "Nick Cave" sættes nemlig nu op på Betty Nansen Teatret, og den københavnske premiere er 10. januar.

"Nick Cave" indeholder seksten sange af Nick Cave oversat til dansk af Thomas Bang, der blev interviewet til GAFFA.dk i forbindelse med premieren, og blandt andet sagde følgende om sine oversættelser:


– Man kan ikke gøre alle tilfredse. Der vil sikkert være en del betjente fra Cave-politiet, der vil hade det, fordi det ikke stemmer overens med lige præcis deres fortolkning af Cave. Men så længe vi føler, vi behandler stoffet med respekt og gør det så godt, vi kan, så har jeg det personligt fint, og så må folk og fans mene, hvad de vil. Jeg vil underholde og fortælle historier, hvor røven bliver sat i klaskehøjde, og det er jo præcis det, Cave også gør!

"Nick Cave" kan opleves på Betty Nansen Teatret i København i perioden 10. januar til 14. februar.

ANNONCE