John Forte, der arbejdede på hitpladen "The Score", er blevet benådet af den afgående præsident
Som bekendt lakker det mod enden for præsident George W. Bushs embedsperiode, og traditionen tro, når en amerikansk præsidentperiode nærmer sig sit udløb, har præsidenten benådet en række fanger. Heriblandt rapperen og produceren John Forté, fortæller Billboard. John Forté var med til at skrive og producere to sange på The Fugees' storsælgende 1996-album "The Score" – det med kæmpehittet "Killing Me Softly" – men blev senere idømt 14 års fængsel for kokain-besiddelse og for at have planlagt at sælge kokain. I 2000 blev han nemlig pågrebet i Newarks internationale lufthavn med kokain til en værdi af intet mindre end cirka syv millioner kroner på sig.
John Forté bliver løsladt 22. december fra fængslet i Fort Dix i New Jersey efter at have tilbagt syv år bag tremmer. Han bliver dog løsladt med en prøvetid på fem år.
John Forté, der i dag er 33 år, har også udgivet to soloalbum, "Poly Sci" og "I, John" udgivet i henholdsvis 1998 og 2002. Førstnævnte album blev i øvrigt produceret af Fugees-medlemmet Wyclef Jean. Ingen af de to album blev nævneværdige succeser.
Den ikke særlig hiphop-orienterede sangerinde og sangskriver Carly Simon og hendes søn Ben har i øvrigt opfordret til en benådning af John Forté, som de ikke mener har fået en fair rettergang. Carly Simons søn kender Forté fra elitegymnasiet Exeter Academy, hvor de to har gået sammen.
