Den succesfulde gruppe skal nu efter al sandsynlighed på turné i USA med Katy Perry
Danske Alphabeat har siden genudgivelsen af deres debutalbum haft stor europæisk succes, ikke mindst i England, hvor de for nylig modtog en guldplade for mere end 100.000 solgte kopier af "This Is Alphabeat".
Det ser nu ud til at næste skridt for gruppen er at sigte mod USA, hvor Alphabeat i følge Ekstra Bladet skal turnere i det nye år. Den kommende turné skulle begynde 23. januar, hvor det forventes, at Alphabeat skal varme op for Katy "I Kissed A Girl" Perry.
Til Ekstra Bladet siger Nicolaj Bundesen fra Copenhagen Records:
"Vi kan ikke endeligt bekræfte samarbejdet. Men aftalen er stort set på plads, og lysten er der fra begge sider. Jeg kan ikke se, hvad der skulle kunne gå galt".
Bundesen kan desuden fortælle, at amerikansk succes "helt klart et mål og en drøm for os", og at selskabet i øjeblikket ligger i forhandlinger med et stort amerikansk pladeselskab, og "det tegner godt".
Alphabeat er lige nu på en stort set udsolgt engelske turné.