Den Oscar-vindende skuespiller skal portrættere den berømte trompetist i filmen "What A Wonderful World"
Biograffilm om kendte musikere er fortsat en særdeles levende trend i Hollywood, og det er netop blevet bekræftet, at den Oscar-vindende skuespiller Forest Whitaker vil dukke op på det store lærred som musiker inden længe i filmen "What A Wonderful World".
Whitaker, der spillede Charlie Parker i filmen "Bird" og vandt en Oscar for sin rolle som Idi Amin i "The Last King Of Scotland", skal endnu engang portrættere en kendt person, og denne gang er det rollen som Louis Armstrong, den 47-årige amerikaner skal prøve kræfter med.
Men Forest Whitaker nøjes dog ikke med at påtage sig rollen som den amerikanske jazzmusiker, der døde i 1971. Han skal samtidig indtage instruktørstolen under optagelserne til filmen, der laves i samarbejde med administratorerne af Armstrongs bo.
I en pressemeddelelse skriver Forest Whitaker om Louis Armstrong:
"Han levede et fantastisk liv og gennem sin kunst ændrede han den måde musik blev spillet på og blev hørt, ikke bare her i USA, men over hele verden".
Optagelserne til "What A Wonderful World" går i gang til sommer.