Nyhed

Led Zeppelin vil turnere uden Robert Plant

John Paul Jones har afsløret, at Led Zeppelin vil turnere, og at de lige nu leder efter en ny sanger

Siden Led Zeppelin i september 2007 annoncerede, at de ville lade sig gendanne for at spille til en hyldestkoncert til den afdøde pladeselskabschef Ahmet Ertegun, har der konstant floreret rygter om, at de også ville tage på en verdensturné.

Disse rygter er dog blevet afvist med jævne mellemrum ikke mindst fordi Robert Plant har haft succes med sit samarbejde med Alison Krauss, som han har turneret med en del i løbet af 2008.

Senest har Plant udsendt en pressemeddelelse, hvor han beskriver alle rygterne om Led Zeppelins gendannelse som "frustrerende og latterlige" og understregede, at han ikke har tænkt sig at hverken indspille eller turnere med Jimmy Page, John Paul Jones og den nytilkomne trommeslager Jason Bonham.


Disse udmeldinger har dog ikke sat en stopper for bandets øvrige tre medlemmers lyst til at turnere, og nu har bassisten John Paul Jones udtalt, at han regner med at bandet igen vil turnere i fremtiden - dog uden Robert Plant.

Til en guitarudstilling i Devon, England i weekenden fortalte Jones de tilstedeværende, at de tre zeppelinere i øjeblikket øver sammen, og at der dukker forskellige sangere op og hjælper med vokaltjansen. Han kunne dog ikke sige, hvornår deres øvesessions ville udmunde i en koncertrække.

"Så snart vi ved det - hvilket vi ikke gør - vil vi lade jer vide det. Men vi håber virkelig, at der snart sker noget, fordi vi har virkelig lyst til at gøre det, og vi har det faktisk rigtig sjovt med bare at øve".


Jones forklarede Plants manglende lyst til at turnere med bandet med, at sangeren simpelthen ikke har lyst til at spille høj musik længere. Men det understregede Jones, at han og de øvrige fortsat gerne ville, og med det er der altså endnu engang fuld gang i rygterne om en Led Zeppelin-verdensturné.

ANNONCE