A.R. Rahman vandt to Oscars ved nattens prisoverrækkelser
Den britiske film "Slumdog Millionaire" blev Oscar-uddelingens helt store vinder med i alt otte statuetter, for blandt andet bedste film og bedste instruktør. Men "Slumdog Millionaire" havde også succes på musikfronten, hvor A.R. Rahman vandt for bedste originale sang med "Jai Ho", og han var desuden også nomineret i samme kategori med sangen "O... Saya", hvor M.I.A. står for lyrikken.
Rahman, der tidligere har lavet utroligt meget musik til film fra Bollywood, og "Slumdog Millionaire" vandt ved showet i Los Angeles også en Oscar i kategorien Best Original Score, og Rahman fremførte et par noget forkortede udgaver af numrene "O... Saya" og "Jai Ho" i forbindelse med et 65 sekunder langt medley af de nominerede melodier til bedste originale sang.
Under det korte medley fremførte John Legend Peter Gabriel og Thomas Newmans "Down to Earth", der er fra den animerede film "Wall-E". Ifølge NME, havde Peter Gabriel håbet på at spille sangen i sin fulde længde ved dette års Academy Awards, men efter at han fandt ud af, at der kun var tale om et medley på 65 sekunder, aflyste han sin optræden.
