Nyhed

Ny musik-dramaserie på DR2

"Manden Med De Gyldne Ører" er sex, drugs and rock’n’roll set med danske øjne og musikalske gæster

Nikolaj Steen spiller pladeselskabsmanden Jakob, der kæmper med ikke at falde af toget i en branche, hvor han ikke er helt ung længere. Serien "Manden Med De Gyldne Ører" sætter fokus på musikmiljøet og er den første såkaldte "dramady" på DR.

Serien om den fallerede musikbranchemand, som arbejder på opstigning med sin store rock-opfindelse, gruppen Konsumer, har også en lang række musikalske gæster med på rollelisten. Michael Falch, Morten Breum, Street Mass og Fagget Fairies er bare nogle af de kunstnere, der gør deres entré på skærmen sammen med flere endnu unavngivne bands.

"Manden Med De Gyldne Ører" er DRs første satsning i genren dramedy, der, som navnet antyder, blander komedie og drama. Instruktørerne og manuskriptforfatterene Michael Spooner og Simon Bonde, der er kendt for tidligere at have lavet serien "P.I.S.", fortæller til Dr.dk om brugen af den nye genre:


"På DR2 fik vi muligheden for stor kreativ frihed, og den har vi brugt til at lave en serie, der hverken er ren komedie eller ren drama, men forhåbentlig indeholder begge dele. I øvrigt var det oplagt at lave en serie om musikbranchen, da det aldrig rigtig er blevet gjort før herhjemme, og vi har kunnet mærke på musikbranchens velvillighed overfor projektet, at her er en hel verden, som ikke var blevet taget under behandling før."

Musikbranchen bliver endevendt i "Manden Med De Gyldne Ører", der har premiere på DR2 den 4. november og på DR HD 1. november.

ANNONCE