Nyhed

Seebachs imperium falder ingen steder

Rasmus Seebach holder førstepladsen på denne uges albumhitliste foran Magtens Korridorers "Imperiet Falder" og Biebers nye julealbum

Fredag er den dag, hvor de officielle danske hitlister er på gaden. GAFFA kigger traditionen tro nærmere nyheder, tendenser, overraskelser og så videre. Det er højsæson for pladeudgivelser, og det vidner denne uges top-40 albumhitliste om med hele 10 nyheder.

For to uger siden strøg Rasmus Seebachs nye album "Mer End Kærlighed" ikke overraskende til tops som ny på den danske albumhitliste, hvor det stadig ligger solidt placeret med tre platin-plader, hvilket vidner om over 60.000 solgte album siden den 17. oktober. Altså godt og vel en gang platin per uge.

I denne uge er Magtens Korridorers femte album "Imperiet Falder" ude, men Rasmus Seebachs imperium faldt ingen steder og Magetens Korridorer indtager således andenpladsen. Hvis rock'n'rollerne i Magentens korridorer ærgrer sig over, at de er blevet slået af en popdreng, kan de imidlertid trøste sig med, at de samtidig har formået at slå verdens måske største popdreng, nemlig Justin Bieber, der tilmed har smidt julekortet i form af sit nye album "Under The Misteltoe".


På fjerdepladsen finder vi Coldplay med deres nye album "Mylo Xyloto", der på 2 uger har solgt en gang dansk platin. Adele er igen sprunget op ad listen med "21" og befinder sig på en femteplads. Hun kan samtidig bryste sig af have ligget på listen i 41 uger, noget som Rasmus Seebach, der indtager syvendepladsen med sin selvbetitlede debut, dog nemt kan slå med hele 110 dage på listen og over 120.000 solgte eksemplarer. 

Ligesom Seebach optrådte Agnes Obel også ved lørdagens Danish Music Awards. Der blev hun samtidig aftenens store vinder og tog hele fire statuetter med hjem. Det har uden tvivl solgt nogle "Philharmonics", for Agnes Obel har taget et spring op ad listen fra en 15.-plads til en syvendeplads.

Af andre nyheder på listen finder vi Lou Reed og Metallicas meget omdiskuterede album "Lulu", der indtager denne uges 13. plads. Aura Dione, der også optrådte ved DMA med sit hit "Geronimo", er ny på en 18. plads, og britiske Florence & The Machine har sit andet album "Ceremonials" indtaget en 19.-plads.


Johnny Madsen er også ny på listen, og ham finder vi på en 23. plads med "Le New York" samtidig med, at Kaare Norge går ind på en 29. plads med "Beatles In My Heart". Per Nielsen er på banen med "Christmas Joy", og Jonathan Johannson går ind på en 34. plads med "Klagomuren", ligesom Megadeth går ind på en 39. plads med "Th1rt3en".

Foruden alle nyhederne på listen er der også en genkomst i form af Søren Huss med "Troen & Ingen". Forklaringen på den genkomst skal ligesom flere af ugens andre genkomster formodentlig findes i lørdagens DMA, hvor Søren Huss både optrådte og vandt prisen som året danske mandlige kunstner.

ANNONCE