Det britiske upcoming band spiller på Beta til november
Tre af de fem medlemmer i britiske Toy har en fortid i Joe Lean & The Jing Jang Jong. Tom Dougall, Dominic O'Dair, Maxim Barron, Charlie Salvidge og Alejandra Diez har kun været et band siden 2010 og den selvbetitlede debut har fået udgivelsesdatoen 10. september 2012. Alligevel har det ikke været småt med roser i hjemlandet, især efter at førstesinglen "Left Myself Behind" blev udgivet i 2011 af Heavenly Records. Singlen solgte første oplag på 100 stk. på blot én dag og blev genudgivet igen i januar i år.
The Guardian beskrev blandt andet singlen som "fremragende… minder om en salgs sen 80'er/tidlig 90'er jam session mellem Stereolab, Felt og Pulp".
Bandet blev desuden valgt af NME som en af de "100 New Bands You Have to Hear" i januar 2012, mens The Horrors' Rhys Webb beskrev dem som "det mest spændende bands som udkom sidste år" og "mit favoritband i 2012".
"Toy sammenlignes ofte med ikoner som The Jesus & Mary Chain og The Cure, men denne kvintet føjer – ligesom ligesindede og jævnaldrende The Horrors – kraut-rock a la NEU! og ekstra dyster Joy Division-agtige tendenser til formularen", lyder det i pressemeddelelsen.
På trods af bandets unge alder er de ikke helt uerfarne som liveband. De har spillet som support på The Horrors Englands-turné og har turnéeret med veteranerne i Primal Scream.
Den 22. november står Toy på egen hånd, når de kan opleves på Beta. Billetsalget er i gang via Billetexpressen.

