Nyhed

Adele er udnævnt som årets entertainer

Sangerindens hit "Someone Like You" er ideel til karaoke og begravelser

Det amerikanske nyhedsbureau Associated Press har udnævnt Adele som "Årets Entertainer". Den britiske sangerinde slog artister som Psy og Taylor Swift i opløbet, hvor 137 medlemmer af bureauet - blandt andre redaktører og nyhedsværter - stemte om, hvem der skulle løbe med titlen.

Titlen uddeles hvert år til den person, der har haft mest indflydelse på underholdning og kultur, og tidligere er blandt andre Lady Gaga og Taylor Swift blevet udnævnt. Ved siden af prisen som årets entertainer er Adeles sang "Someone Like You" blevet udnævnt som den mest populære karaoke-sang i 2012 af karaoke-firmaet Lucky Voice, og singlen er også rykket ind på en hitliste over de oftest spillede sange ved begravelser.

I 2012 har Adele, ud over at være blevet mor, indspillet temasangen til den seneste James Bond-film "Skyfall", samt vundet seks Grammy awards og to Brit awards. Adeles pladeselskab, XL Recordings, har dog afsløret, at de ikke forventer at udgive en opfølger til 2011's bestseller-album "21" i et par år. En talsmand fra pladeselskabet udtaler til The New York Times: "Det næste Adele-album udkommer måske ikke før om nogle år, og det er umuligt at forudsige lignende salgstal. Derfor betragter vi dette års tal som exceptionelle."


I 2012 rundede albummet "21" 25 millioner solgte eksemplarer på verdensplan.

ANNONCE