Christian Have er positiv stemt over for Spotifys nye "Follow-tjeneste", der indfører ekspertanbefalinger til brugerne
Kreativ direktør i Have Kommunikation, Christian Have, har skrevet et debatindlæg om streamingtjenesten Spotifys nye "Follow-tjeneste", hvori han beskriver, hvorfor det er positivt, at Spotify vender tilbage til "en over hundrede år gammel smagsdommertradition, der ellers var blevet spået en dyster fremtid."
"I udgangspunktet er Spotify og de tilsvarende tjenester et rent slaraffenland for musikelskere. Med 18 millioner sange at vælge imellem skulle man synes, at alverdens musikelskere aldrig nogensinde igen ville løbe tør for ny musik. Men som Spotifys medstifter Daniel Ek selv har udtrykt det, så er Spotify fantastisk, når du ved, hvad du gerne vil lytte til – for sandsynligheden for, at det givne nummer eller album findes på tjenesten er jo ganske stor – men tjenesten er mindre fantastisk, når du ikke ved, hvad du gerne vil lytte til. Fordi man som lytter ganske enkelt farer vild i det ekstremt store udvalg," skriver Christian Have blandt andet i indlægget.
Han pointerer, at det er vigtigt med en anden form for kuratering end den, man får igennem sine venners lyttevaner. Anbefalingerne skal i stedet komme fra eksempelvis journalister, kritikere, kunstnere og branchefolk, og vil hjælpe de unge og mindre kendte bands med at blive hørt.
"Uden kuratering går vi i selvsving og vælger blot det, vi kender i forvejen. Det, vi kan lide, vil vi som bekendt have mere af. Med kuratering bliver jagten på ny musik sjovere og mere inspirerende, ligesom den bliver mere personificeret," skriver Christian Have.
Christian Have er tidligere musiker med en fortid i bandet Mabel. I dag er han kreativ direktør i Have Kommunikation, som han dannede i 1983, og har derudover siddet i bestyrelserne for Copenhagen Jazz Festival, Jazzhouse, Det Kongelige Teater og Wonderful Copenhagen.
Læs hele debatindlægget i GAFFAs artikelsektion.
