Der er en lille chance for at Guns N’ Roses originale mandskab giver et nummer
Den 14. april bliver Guns N' Roses i sin originale opstilling indlemmet i Rock and Roll Hall of Fame, og det ser ud til, at de gamle drenge alle møder op til ceremonien i Cleveland, Ohio i USA. I den forbindelse har stort set alle musikmedier spekuleret over, om man kunne forestille sig en optræden til arrangementet, hvor Axl Rose, Slash, Duffy McKragan, Izzy Stradlin og Steven Adler står på samme scene. Flere af de gamle medlemmer har udtalt sig lidt gådefuldt om en mulig scene-reunion.
I midten af 90'erne opstod der forskellige uenigheder i bandet. Det betød, at hvad der var tilbage tilbage af holdet på deres debut-plade "Appetite for Destruction" forlod gruppen, mens Rose fortsatte bandet. Der har været kold luft medlemmerne imellem lige siden, men luften er dog blevet lidt varmere, da både Stradlin og McKagan har optrådt sammen med Rose. Spørgsmålet er så, om Slash og Adler også vil slutte sig til. Keyboardspiller Dizzy Reed, udtalte for kort tid siden til Billboard:
"Jeg ved hele det oprindelige band vil være der. Jeg ved ikke præcist, hvad der kommer til at ske. Det er en af de der ting, jeg er sikker på vil gå op og blive rigtig fedt".
Ved ceremonien får Guns N' Roses selskab af Faces, Red Hot Chili Peppers og Beastie Boys som ved samme lejlighed også får plads i Rock and Roll Hall of Fame.




