Den unge brite kommer igen til Danmark og giver koncert i december
Med singler som "Shampain" og "I Am Not A Robot" blev debutalbummet "Family Jewels" en af 2010s mest bemærkelsesværdige plader. Marina Diamandis var overalt og hun blev hurtigt kendt som Marina And The Diamonds i hele verden. I maj i år kom opfølgeren og nu kan Marina opleves i Lille Vega den 2. december.
Den unge brite gjorde sig først bemærket, da hun, efter udgivelsen af ep'en "The Cown Jewels" i 2010, blev nummer to i BBCs kritikerpris "Sound of 2010". Efter den anmelderroste debut, udkom den svære toer "Electra Heart" i maj i år, et album, som blandt andet indeholder hitsinglen "Primadonna".
Man kunne i juni opleve Marina And The Diamonds på NorthSide Festival i Aarhus, hvor GAFFAs Jan Lambæk Hansen kvitterede med fire stjerner. Han skrev blandt andet om koncerten: " Hendes "Hollywood" har også et godt tag i publikum. "You've been a fucking dream of an audience" siger den sexede Marina før hun runder af med "Primadonna". På trods af, at hun startede til tre stjerner og sluttede på fem, hvilket ender med at give hende de kedelige fire stjerner i alt i denne anmeldelse, så vil jeg godt modtage hende i den brudekjole ved alteret. Hun er virkelig "the Diamonds"."
Om Marina endnu engang gæster Danmark iført brudekjole melder pressemeddelesen ikke noget om. Det er dog sikkert at man igen til december kan opleve kvinden med den unikke stemme og dristige tilgang til popmusikken, når hun lægger vejen forbi Lille Vega.
Billetter kan købes fra på mandag på Billetlugen.dk





