Nyhed

GAFFAs post-punk-anmelder: Det skal du høre på Roskilde

Anders Reuss anbefaler koncerter

Roskilde Festival nærmer sig med stormskridt, og i den anledning har GAFFA spurgt en række af sine anmeldere om tre navne, de skal se på årets festival, sammen med et par anekdoter fra deres henholdsvis første og bedste Roskilde-oplevelse. Her gælder det post-punk- og indiespecialist Anders Reuss.

Det skal jeg høre:

The Cure: The Cure på Orange Scene er en essentiel Roskilde-klassiker, og en kombination der fungerer forbandet godt.


Lee Ranaldo: Sonic Youth-guitaristen har begået et strålende soloalbum med "Between The Times And Tides". Det vil jeg ikke gå glip af live.

The Shins: The Shins er vidunderlige på plade. Glæder mig til at opleve, hvad de har at tilbyde live.

 


Min første gang på Roskilde Festival

1985. Sommerferien efter niende klasse. 15 år gammel, sent udviklet, 160 cm høj og totalt opslugt af musik. Havde allerede drømt om at komme af sted i '83 og '84, men mine forældre sagde "nej". Jeg drak en enkelt øl, og hørte meget punk på festivalen. Det var en skelsættende oplevelse.

Min bedste Roskilde-koncert


The Cure på Orange Scene 1985. Jeg var fan i forvejen, og placerede mig forrest i midten inden koncerten. Der var meget mas og pogo-dans. Jeg kunne ikke nå jorden, og var ligeglad. Musikken bar mig oppe. Det var en vild koncert, og der var et element af kaos og desperation i The Cures show, som sidenhen er forsvundet.

ANNONCE