Kvamm får premiere som skuespiller i filmen ”Fortidens Skygge” den 15. marts
Simon Kvamm er bedst kendt som forsangeren i rockbandet Nephew, og som den ene halvdel af De Eneste To sammen med Peter Sommer. Kvamm er også kendt for satireprogrammet Drengene Fra Angora fra 2004, hvor han spillede blandt andre den tossede hollænder Pim de Keysergracht. Men nu indtager han for første gang det hvide lærred, når han spiller psykopat i filmen "Fortidens Skygge", som har premiere den 15. marts.
"Fortidens Skygge" er instrueret af Birger Larsen og er baseret på TV2's serie "Den Som Dræber", som blev vist i foråret 2011 og fik kritik for at være for voldsom til prime time søndag aften. Seerne begyndte at falde fra uge fra uge, da serien ikke havde sparet på eksplicitte situationer med langtrukken tortur. Nu kommer filmversionen af serien, og intet tyder på at der er blevet skruet ned for intensiteten og dramaet i filmen.
Politiets retpsykiater Thomas Schaeffer (Jakob Cedergren) har opsagt sit job for at fokusere på livet med sin ekskone, som han har fundet sammen med igen. Men som den sidste arbejdsdag nærmer sig, dukker en voldsom sag op fra hans fortid. Som ung psykiater nægtede Schaeffer at tvangsindlægge en patient (Simon Kvamm) med voldsomme krigstraumer, som manisk tegnede detaljer fra brutale mord, ulykke og andre episoder igen og igen. Nu lader det til, at den tidligere patient er begyndt at omsætte sine mordfantasier til virkelighed.
Se traileren for "Fortidens Skygge" her:





