Nyhed

Blur vender tilbage i 2013

Det engelske rockband annoncerer turnéplaner

"Vi glæder os og håber at rejse rundt i 2013 og spille for vores dejlige fans, som vi ikke har set et stykke tid. Vi ved endnu ikke hvor, men vi vender tilbage, så snart vi ved mere". Sådan skriver Blur på deres officielle Facebookside i forbindelse med offentliggørelsen af, at Blur skal spille på den belgiske festival Rock Werchter i juli 2013. Det engelske band lægger således op til, at det bliver i forbindelse med en turné, så nu er det op til alle de danske Blur-fans at krydse fingre for, at bandet også lægger vejen forbi Danmark.

Forsanger Damon Albarn hintede ellers i august, at bandets optræden i Hyde Park i forbindelse med De Olympiske Lege i London ville blive det sidste fra Blur i lang tid: "Hyde Park er uden tvivl vores sidste job her i landet i år og formentlig også det sidste job i lang tid", udtalte han i sin tid til The Sun.

I august interviewede GAFFA to andre Blur-medlemmer, bassist Alex James og trommeslager Dave Rowntree, i forbindelse med deres koncert på Smukfest i Skanderborg. Her fortalte gruppen, at deres fremtid var fuldstændig åben. Læs interviewet i GAFFAs artikelsektion.


Næste måned udgiver Blur en cd/dvd fra Hyde Park-showet, der blandt andet vil indeholde en fotobog og sange fra Blurs koncert ved Londons Club 100. Med cd/dvd-udgivelsen kan det jo være, Blur tjener lidt på OL-showet, der dengang gav hver bandmedlem 9,5 danske kroner.

ANNONCE