Nyhed

Nana Jacobi udsender single

Album nummer to udkommer den 17. september

"Der er en imponerende fuldendthed over den 32-årige Nana Jacobis debutalbum. Det hører til sjældenhederne, at danske kunstnere er så tæt på at have fundet deres helt eget udtryk på den første udgivelse. (…) Men mest imponerende er alligevel Nana Jacobis kvaliteter som sangerinde, hvor hendes store og varme vokal sætter sig kraftfuldt igennem med en uovertruffen teknik".

Disse rosende ord skrev GAFFAs Jan Opstrup Poulsen i forbindelse med Nana Jacobis debutalbum, "This is It", fra 2006. Siden har den danske sangerinde udgivet en ep, skrevet filmmusik og spillet supportjobs for Mikael Simpson, Love Shop og produceren Daniel Lanois.

Den 17. september er Nana Jacobi klar med sit 2. fuldlængdealbum, "Visitors", hvorfra hun nu kan præsentere singlen "Maybe In Another Life" og tilhørende video.


I forbindelse med udgivelsen af studiealbum nummer to spiller Nana Jacobi den 16. september en releasekoncert på Jazzhouse. Her vil man kunne opleve en spektakulær strik-scenografi, lavet af designeren Iben Høj, som blandt andet er blevet inspireret af spindelvæv og drypstenshuler.

"Jeg fik sådan en trang til at skabe en eventyrlig ramme for koncerten. Verden kan sgu sagtens bruge lidt mere eventyr", siger Nana Jacobi om tanken bag scenografien.

Billetter til koncerten kan købes via GAFFA Live.


Se videoen til "Maybe In Another Life" 

ANNONCE