Ved hjælp af en kindtand vil en tandlæge prøve noget så bizart som at genskabe en af verdens største, musikalske legender gennem tiden
Måske er det drømmen om at høre John Lennon synge "Imagine" live igen, der trækker? Det er dog svært at forestille sig, at det nogensinde skulle blive en mulighed. Imidlertid har en tandlæge fra Canada sat sig for at springe ud i menneskelig kloning, og det bliver ikke en hr.-hvem-som-helst, der er genstand for eksperimentet.
Tandlægen Michael Zuk købte for to år siden John Lennons misfarvede og rådne kindtand for den nette sum af 170.000 kroner. Tanden var sat til salg af en søn af Lennons stuepige Dot Jarlett. Tanden har været i familiens eje siden engang midt i 60'erne.
Resterne fra Lennons mund er nu blevet sendt af sted til et unavngivent laboratorium i USA, hvor videnskabsmænd forsøger at finde frem til den eksakte, genetiske kode. "Jeg er nervøs og spændt på, at der nu er en mulighed for at finde frem til Lennons DNA. Med forskere, der i forvejen arbejder med at klone mammutter, er der en stor chance for, at den samme teknologi kan gøre kloning af mennesket muligt", udtaler Michael Zuk ifølge Rolling Stone.
"Mange Beatles-fans kan huske, hvor de var, da de hørte, at John Lennon var blevet skudt. Jeg håber, at de også lever længe nok til at høre om dagen, hvor han fik en chance til", siger den håbefulde tandlæge og fortsætter: "At kunne sige, at jeg havde en finger med i spillet om at bringe en af verdens største rockstjerner tilbage, ville være fuldstændig fantastisk."
Nu må tide vise, om vi igen får mulighed for at opleve John Lennon i fuld vigør.