Nyhed

Chris Brown får 1000 timers samfundstjeneste

Den skandaleombruste sanger skal samle skrald og fjerne graffiti

Chris Brown er efterhånden mere kendt for sine lovovertrædelser end for sine musikalske evner. Den 24-årige amerikaner er nu blevet idømt 1000 timers samfundstjeneste, som han skal "afsone" på Californiens strande og i bybilledet – med en pose og en skraldetang i hånden, skriver Rolling Stone.

Det sker dagen efter, at en dommer fra Los Angeles faktisk har droppet sagen om, at Chris Brown angiveligt skulle være flygtet fra en færdselsulykke. En anden dommer mener dog ikke, at der er ordentlig dokumentation for, at Chris Brown har udført den samfundstjeneste, han blev idømt efter overfaldet på kæresten i Rihanna i 2009, og har derfor idømt sangeren 1000 timers samfundstjeneste.

Chris Brown sagde ikke et ord i retten, imens hans advokat Mark Geragos og anklageren forsvandt ind i dommer Brandlins private kontor og kom ud med beskeden om samfundstjenesten. Chris Browns arbejdsopgaver kommer til at bestå af oprydning på motorveje, oprydning på diverse californiske strande og fjernelse af graffiti.


Ballademageren har et album på trapperne, der står til at udkomme den 27. i denne måned. Han fik, hvad der beskrives som et stressrelateret anfald i sidste uge og har i samme ombæring proklameret, at det sjette studiealbum "X" kan være det sidste, vi hører til ham.

ANNONCE