Nyhed

Mala in Denmark – dubstep-pioner gæster landet

Dubstep-pioneren Mala gæster onsdag spillestedet Atlas i Aarhus med sit cubanske projekt Mala in Cuba, og torsdag gælder det Pumpehuset i København

Siden starten af årtusindet har britiske Mala været en vaskeægte pioner inden for dubsteppen - blandt andet takket være sit virke i duoen Digital Mystikz. I 2011 tog produceren sit bastunge univers i en ny retning med projektet Mala in Cuba. Oprindeligt startede den prominente Brownswood Recordings-boss Gilles Peterson projektet, men han inviterede snart Mala til Cuba med henblik på at få flettet mandens bas-elementer fra det sydlige London ind i projektet.

Gilles Peterson har efterfølgende udtalt, at Mala in Cuba-projektet genforener dupstepbevægelsen med sound system-kulturen. Samarbejdet mellem de lokale cubanske musikere og Mala er således et clash af to verdener, som på forunderlig vis forenes i smuk harmoni. Når man lytter til Mala in Cuba-albummet, rammes man også straks af den caribiske "vibe", der leder tankerne hen på caribiske sandstrande, mojitos og salsa-aftener. Mala formår at modernisere den traditionelle cubanske reggaeton til tonerne af den vestlige verdens baskultur, således at projektet fremstår som cubansk dubstep-salsa anno 2013. GAFFA besluttede derfor at spørge Mala ind til hans Cuba-rejse og processen bag albummet.

Spirituelt og musikalsk eksperiment
- Ultimativt så er "Mala in Cuba"-albummet overførelsen af min Cuba-oplevelse. Hér mener jeg ikke de fysiske indtryk, jeg fik og tog med hjem fra øen, men snarere de mere mentale, spirituelle og musikalske aspekter.

Har arbejdet med de cubanske artister således ændret dit syn på musikken?
- Min kreative tilgang til musikken har været nogenlunde den samme de sidste 11 år, hvor jeg altid har arbejdet og kombineret forskellige musikgenrer. Så da jeg rejste til Cuba, blev jeg kastet ud i en helt ny verden, hvor jeg skulle arbejde i et nyt land, med nye mennesker og i et nyt studie. Da jeg kom hjem til England igen, sad jeg tilbage med denne her kæmpe oplevelse og en masse indtryk. Det er derfor klart, at det har ændret min tilgang til musikken - ikke mindst fordi jeg i Cuba blev modtaget med sådan en åbenhed fra de cubanske kunstnere. Derfor har jeg opbygget en dyb respekt for dem og deres kultur. Så uden at lyde for klichéagtig, så har oplevelsen helt klart udvidet mine musikalske horisonter, og det er noget, som jeg aldrig vil glemme.

Hvordan modtog de cubanske musikere,  der jo har rødder i salsa og reggaeton, dine bas- og dubstep-tilgange?
- De musikere, jeg arbejdede sammen med, var meget professionelle og trænede musikere, som har rejst en del, så de var nok mere inde i min elektroniske verden, end jeg var i deres cubanske rytme. Men det, der overraskede dem mest, var nok den andel af bas, som jeg bidrog med.

Hvordan gik det med at samarbejde i en gruppe, hvor folk havde så forskellige musikalske baggrunde?
- Det fungerede godt. Begge parter var åbne over for nye tilgange, og selv om vi ikke altid snakkede det samme verbale sprog, så kommunikerede vi gennem energi og "viben" i rummet.

Et clash af to verdener

Fandt du ellers anden inspiration fra Cuba?
- Ja, jeg havde aldrig været på Cuba. Men for alle dem, som ikke har været på Cuba, så er øen virkelig et farverigt sted fuld af energi. Hele denne energi af mennesker, der er åbne og oprigtige, fangede mig. Gaderne er ikke fulde af reklameskilte, der prøver at sælge dig noget - i stedet nyder man det smukke vejr og havet, og det gav virkelig inspiration til mig personligt.

Hvordan vil du sammenligne den cubanske livsstil med den, du fører i det sydlige London?
- Den overordnede forskel for mig er, at cubanerne ikke er plaget af konsumerisme. Men jeg føler ikke, at jeg har opholdt mig længe nok i Cuba til virkelig at udtale mig om, hvordan det er at bo i et kommunistisk land - man skal nok have boet der i længere tid for at kunne forstå det politiske spil. Men omvendt kan jeg glædeligt fortælle dig, hvad jeg synes, der er galt med at bo i England, hvor denne "free world" ikke altid er, hvad det fremstilles som. Men "you don't even wanna get me started on that"… haha.

Åben over for nye projekter

Okay, så springer vi i stedet tilbage til musikken - hvad kan vi forvente af dit næste album?
- Ingen anelse.

Så du har ikke et nyt "Mala in…" projekt i ærmet?
- Ikke på nuværende tidspunkt, men måske jeg skulle starte en hel serie af "Mala in…"-projekter, haha. Som det kreative menneske, jeg er, er jeg meget åben over for nye muligheder, og jeg har derfor ikke lagt mig fast på bestemte mål her i livet, som jeg for en hver pris bare skal opnå. I stedet er jeg altid klar på at udforske nye ideer, så når den rette idé dukker op, eller jeg får invitationer fra prominente personer som Gilles Peterson, er jeg altid klar på at hoppe ud i noget nyt.

Hvis du nu skulle lave et nyt projekt kaldet "Mala in Denmark", hvordan kunne du så forestille dig, at musikken til albummet skulle lyde?
- Her må jeg være ærlig. Jeg har ingen idé om, hvordan traditionel dansk musik lyder. Så indtil jeg finder ud af det, kan jeg slet ikke forestille mig, hvordan den og min musik skal kombineres - men måske jeg kunne få nogle links til noget af jeres musik, da jeg er meget åben for nye ideer. Det er dét, jeg elsker ved musikken - at det gør én fri til at udforske nye kreative idéer.


Find billetter til Mala In Cuba via GAFFA Live og spillestedernes hjemmesider.

Red Bull Music Academy byder i øvrigt torsdag den 6. juni klokken 18.30 indenfor i Pumpehuset til en intim talk med Mala himself. Journalist og radiovært Emma Warren fra blandt andet The Guardian og RBMA guider os igennem Malas historier og tanker bag hele Mala In Cuba-projektet. Arrangementet er gratis, men giver IKKE adgang til selve koncerten. Hertil kræves stadig billet. Læs mere om Red Bull-arrangementet på Facebook.


Det er i øvrigt basmusik-promoteren OHOI, der har hentet Mala In Cuba til landet, og koncerten i København er arrangeret i samarbejde mellem OHOI, Red Bull Music Academy og Pumpehuset.

ANNONCE