Sune Wagner har på ny fundet sammen med sine gamle bandmedlemmer og drager til foråret ud i det ganske land
90'er-succesen Psyched Up Janis genopstår. Informationerne omkring gendannelsen har indtil videre været sparsomme, men bandets agent Jenni Jet har over for GAFFA bekræftet, at Sune Wagner har fundet sammen med bassist Jakob Jørgensen og en trommeslager – hvem vides endnu ikke – og at de i 2014 vil spille i både vest- og øst-Danmark. Gruppen kan i det kommende år fejre 20 års jubilæum for debutalbummet "Swell", som i den anledning bliver spillet i fuld længde.
Psyched Up Janis, som op igennem 90'erne nåede at udgive fire studiealbum og ét livealbum, tog afsked med deres fans i 1999 til en koncert på Roskilde Festival. Siden da har Sune Wagner sammen med Sharin Foo haft stor succes med The Raveonettes, som han blandt andet har turneret rundt med i USA.
På gruppens første album var trommeslager Martin Bjerregaard en del af bandet, men han forlod herefter gruppen, der siden blandt andre har spillet med Jesper "Yebo" Reginal på trommerne, dog ikke som officielt medlem af bandet.
I 2009 fandt Psyched Up Janis – med Jesper Reginal – for en kort stund sammen til koncerter i henholdsvis Øksnehallen, på Skive Festival og to gange Vega. Læs anmeldelsen af koncerten til Skive Festival her.
Følg med her på GAFFA for flere informationer om gendannelsen af Psyched Up Janis – de følger i nær fremtid.