Pharrell samarbejder med sine gamle venner på en sang til et kommende soundtrack
Pharrell Williams samarbejder endnu en gang med vennerne Shay Haley og Chad Hugo under navnet N.E.R.D. Det sker, når de medvirker med et nummer til kommende "SpongeBob SquarePants"-film, der udkommer den 28. januar. Du kan høre nummeret, "Squeeze Me", her forneden.
Som N.E.R.D. har Williams, Haley og Hugo udgivet fire album sammen, og sangen er således deres første samarbejde siden albummet "Nothing" fra 2010.
Hugo sammenligner i et interview med Variety om "Squeeze Me" med The Beatles' "Yellow Submarine". Han siger: "Vi prøvede på ikke at tænke det for meget som en tegnefilm, men mere som en slags psykedelisk, ud af den her verden slags ting. Hvis du vil lave parallel, kan du måske tænke på, hvad The Beatles gjorde med 'Yellow Submarine'".
Pharrell Williams mangler dog næppe succes i år. Han har med sit album "G I R L" haft et årets ubetinget største hits, singlen "Happy". Den skulle angiveligt være blevet spillet hele 46 millioner gange på den amerikanske streamingtjeneste Pandora. GAFFAs Sohail Hassan havde kun roser til overs for "G I R L". Han kvitterede med seks stjerner og konkluderede: "Man under Pharrell hans plads på toppen, når han i høj grad leverer varen. Den her bliver svær at slå."
Hør "Squeeze Me" her: