Nyhed

Streaming skaber ny vækst i dansk musik

De nye musikstreamingtjenester har haft stor betydning for dansk musik anno 2013

For første gang i mange år oplever de danske musikselskaber økonomisk vækst, idet væksten for 2013 var på over fem procent. Det skyldes særligt brugeres lyst til at streame musik via de forskellige musikstreamingtjenester - noget, musikselskaber endvidere har satset massivt på.

Streaming er for første gang nogensinde musikselskabernes største indtægtskilde og bidrager til en samlet vækst på over 21 millioner kroner, på trods af at både salget af cd'er og download er nedadgående. I 2013 stod streaming for 39,6 procent af musikselskabernes samlede omsætning, der i alt lød på 429 millioner, hvilket betyder at den var større end omsætningen i 2012 og 2011.

Tallene stammer fra musikselskabernes brancheorganisation IFPI Danmark og dens netop udgivne årsrapport. Bestyrelsesformanden for IFPI Danmark og direktør for Sony Music, Henrik Daldorph, er selvfølgelig tilfreds med den nye tendens og udtaler: "Som branche har vi taget et hovedspring ind i den digitale virkelighed. Vi har insisteret på at gå nye veje for at leve op til forbrugernes ønske om fleksibilitet. Det er den satsning, vi nu begynder at se de økonomiske resultater af."


En af Danmarks førende eksperter indenfor nye tendenser for digital distribution af tv og video, som har fulgt udviklingen nøje, er ikke overrasket over væksten: "Musikselskaberne har forstået at angribe de digitale muligheder og alle de positive ting i internetudviklingen, så der bliver bygget nyskabende broer mellem forbrugere og producenter. Hvis den tendens fortsætter lige så flot, som den er kommet i gang, er jeg ret sikker på, at det ikke er sidste gang, vi ser vækst i dansk musik," udtaler Claus Bülow Christensen. 

Det er dog ikke kun på det nye medie, at der er vækst. Omsætningen fra salg af vinylplader steg i 2013 med 26,6 procent, hvilket betyder, at vinylen udgjorde 1,4 procent af musikselskabernes samlede omsætning i 2013 mod 1,1 procent i 2012.

Du kan se hele rapporten her.


ANNONCE