Det tænder redaktionen på, og tænder af på – blandt andre U2, Cee-Lo Green og Kanye West
Vi er i fuld gang med en ny måned, og derfor skal vi endnu engang se nærmere på, hvad redaktionen er begejstret for for tiden – og hvad der får os til at vende tommelfingeren nedad:
Plus:
+ Nej, gratis musik er ikke ligesom herpes. Vi siger sgu tak til U2 for et nyt gratis album.
+ Deadmau5 er blevet så stor, at Disney nu er bekymret over hans brug af ørerne. Tillykke!
+ Tinderbox – meget mere end den nye Midtfyns Festival. Det bliver spændende.
+ Nyt fra Lars H.U.G. og Love Shop – det bliver en fantastisk dansk musikefterår.
+ Tillykke til Calvin Harris, der som den første brite runder en milliard afspilninger på Spotify. Hvem bliver den første dansker?
Minus:
- Snoop Dogg og Cee Lo Green har begge gjort i nælderne på de sociale medier den seneste tid. Tænk, før I tweeter, musikere!
- Frank Oceans far mener, han er blevet fremstillet som en dårlig far. Som plaster på såret vil han gerne have… 142.000.000. Dollars, selvfølgelig.
- Mark Kozelek er på turné med Sun Kil Moon, og det virker ikke til, at han bruger den til meget andet end at svine publikum og andre bands.
- Det er fantastisk med et nyt album fra 80-års fødselaren Leonard Cohen. Men det der cover – har han selv lavet det i Paint?!?
- Kanye West er måske nok Yeezus, men at få lamme publikummer til at stå op – det kan han alligevel ikke.
