Nyhed

Professor skal gå udklædt som David Bowie i et år

Professoren skal overtage alle Bowies personaer for bedre at forstå sangeren

Will Brooker (til venstre) er til daglig professor i Film og Kultur på Kingston-universitet i nærheden af London. Men det næste år skal han samtidig være David Bowie.

Professoren skal nemlig at skrive en monografi om Bowie, og derfor skal han på skift leve som forskellige af Bowies personaer i måneder ad gangen for bedst muligt at kunne forstå popikonet. Derfor skal han antage både tøjstil, spisevaner og kulturelle interesser fra hver af Bowies karakterer. 

Det betyder med andre ord at høre al det musik, Bowie ville have hørt, se de samme film, nægte sig selv at sove og nogle weekender kun spise peberfrugter og drikke mælk.


En del af Brookers genfødsel inkluderer også at rejse til nogle af de destinationer, hvor personaerne er opstået. Han har allerede besøgt Brixton, Bromley og Beckenham, og næste måned planlægger han at flytte til Berlin.

Brookers eksperiment følger hele Bowies karriere kronologisk, og det endelige resultat får titlen "Forever Stardust".

Hør, hvor langt Brooker har måttet gå, og hvilke iagttagelser han har gjort sig indtil videre i interviewet herunder:

Se billeder af Will Brookers fortolkninger af hans nye alter ego:


ANNONCE