To uger inden det danske Melodi Grand Prix 2015 afholdes i Aalborg, offentliggør DR de 10 finalister.
Der venter en bred musikalsk oplevelse for de danske seere, når de ti finalister indtager scenen i Aalborg Kongres & Kultur Center den 7. februar. Årets musikalske program spænder både fra 60'er-inspiret rock til popballader og dansksproget soul, fremført af en bred række finalister. Nogle er velkendt med musikkonkurrencer og tv-kameraet. Et par af finalisterne stod endda på scenen sidste år, samt har en enkelt udgivet musik i Mellemøsten. Men til fælles har de alle mulighed for at føre Danmark til tops i den internationale udgave, når Eurovision Song Contest afholdes i Østrig i maj.
Af de 687 indsendte sange er syv gået direkte videre til finalen, og tre består af særlig indbudte wildcards.
Underholdningschef i DR, Jan Lagermand Lundme fortæller:
"Over de sidste par år har vi set et kvalitetsløft af indsendte sange. Det er sandelig også gældende for i år. Jeg er spændt på, hvem Danmark vælger som sejrsherre i år - det er uden tvivl et svært valg."
For første gang i år, skal man dog ikke nødvendigvis vente helt til den 7. februar med at høre sangene i deres fulde længde, da DR allerede nu har offentliggjort de ti finalesange.
Jan Lagermand Lundme fortæller hvordan DR hele tiden udvider deres "underholdningsformater, så de passer bedst muligt til den medievirkelighed, vi er i. Med offentliggørelsen af de ti sange, inden finalen løber af stablen, giver vi maksimalt plads til musikken - den får lov til at tale et tydeligere sprog - og så får vi ikke mindst mulighed for at lære artisterne at kende på forhånd."
Sang 1 er af wildcardet Sara Sukurani med sangen "Love Me Love Me".
Sang 2 er af Tina og René med sangen "Mi Amore".
Sang 3 er af wildcardet Marcel & Soulman Group med sangen "Når veje krydses".
Sang 4 er af Cecilie Alexandra med sangen "Hotel A".
Sang 5 er af Andy Roda med sangen "Love is Love".
Sang 6 er af Julie Bjerre med sangen "Tæt på mine drømme".
Sang 7 er af Anti Social Media med sangen "The Way You Are".
Sang 8 er af Anne Gadegaard med sangen "Suitcase".
Sang 9 er af Babou med sangen "Manjana".
Sang 10 er af wildcardet World of Girls (billedet, også kendt som René Difs pigeband) med sangen "Summer Without You".
Melodi Grand Prix 2015 løber foregår den 7. februar i Gigantium i Aalborg, og du kan købe billetter via GAFFA Live.