Den amerikanske skuespiller og hans rigtige datter medvirker i en kortfilm af det irske rockband
U2 har delt en ny kortfilm, hvori den amerikanske skuespiller Woody Harrelson spiller en mand, der bliver løsladt fra fængsel. Det skriver NME. Se den her forneden. Kortfilmen udgør en forlænget musikvideo til U2-sangen "Song for Someone".
Harrelson og hans datter - også uden for skærmen - Zoe spiller en far og datter i filmen, som handler om en mand, der bliver løsladt efter flere års fængselstid.
U2-sangen "Song for Someone" er at finde på det irske bands album, "Songs of Innocence", der udkom sidste år.
"Song for Someone" er tematisk forbundet til Sundance-tv-serien "Rectify", en serie, der følger Daniel Holden og hans familie, mens de prøver at komme videre med livet efter, at Daniel er blevet løsladt efter 19 år på dødsgangen.
U2 mødte stor kritik, da de overraskende udgav "Songs of Innocence" via Apples iTunes sidste år. Til trods for at brugerne fik albummet gratis, var det langt fra alle, der var taknemmelige over at modtage den seneste omgang stadionrock fra Bono & co. GAFFAs anmelder Lars Löbner Jeppesen kvitterede med fire stjerner og skrev: "For skelettet til et ærligt og rocket album er der, men der er hældt spandevis af unødvendigt glimmer og effekter ud over, og så er Bonos vokal næsten anmassende langt fremme i mikset."
Se Woody Harrelson og datter her: