Nyhed

Popcorn Time til musik – en trussel mod Spotify?

Helt gratis, fri for lydreklamer og med nærmest uendelige mængder musik. Ny pirat-musikstreamingtjeneste melder sig på banen.

Man kan ikke lægge skjul på, at Popcorn Time er en af filmindustriens største fjender, og den danske udgave af sitet blev for nylig lukket af politiet, da siden bryder ophavsretsloven. Kort fortalt fungerer den populære tjeneste ved, at den finder og downloader torrents for dig, så du kan se det medieindhold, du har lyst til – uden at betale en krone.

Popcorn Time er en stor medieressource, men der er alligevel et stort minus. De, der har lavet filmene og serierne, som du ser, modtager nemlig ikke en eneste øre. Gennem længere tid er der alligevel mange, der har ytret ønske om en tilsvarende version med musik. Nu er deres bønner blevet hørt. En ny streamingtjeneste rammer snart markedet, og længe før lanceringen har mange stillet spørgsmålet: Er tjenesten en trussel mod større streamingtjenester som for eksempel Spotify?

Manden bag app'en Aurous, Andrew Sampson, mener, at det er en mulighed. Han har lavet en musikplatform, som visuelt minder rigtig meget om den svenske musikgigant. Forskellen er, at den tilbyder gratis musik uden reklameindslag. I stil med Popcorn Time søger man på det, man gerne vil lytte til. Derefter finder Aurous musikfilen via BitTorrent og downloader det for dig.


- Vi mener at piratkopiering er et adgangsproblem, ikke et økonomisk problem, siger Sampson til TorrentFreak.com.

Han mener, at der er for mange kunstnere, der vælger at tilbageholde deres musik fra streamingtjenester. Det er uheldigt for musikelskere. Han vil have, at al musik – fra alle artister – skal være tilgængeligt. Siden musikerne ikke tjener noget på tjenesten, lukker han op for, at brugerne selv kan vælge at vise taknemmelighed.

– Vi kommer til at støtte kunsterne ved at linke til iTunes, Amazon og Google Music. På den måde kan brugerne af Aurous meget enkelt købe sangene for at vise deres støtte, og samtidigt fortsætte med at bruge vores klient, fortæller han.


Aurous vil være helt gratis at tage i brug. Fra tid til anden kan man derimod opleve at se bannerreklamer eller sponseret materiale. Dette vil ifølge Sampson aldrig forstyrre din sangafspilning, da du aldrig vil høre lydbaseret reklame. Hvis brugerne vil, kan de betale et beløb hver måned for at blive fri for dette.

Aurous vil blive tilgængelig for Windows, Mac, Linux, Android og iOS. Foreløbig lanceringsdato af alfa-versionen er 10. oktober.

ANNONCE