Nyhed

Danske VOLA tager os med til vands, til lands og i luften i ny animeret musikvideo

Den københavnske progrockkvartet varmer op til albumrelease og Europaturné med ny musikvideo

På fredag udkommer danske VOLAs debutalbum "Inmazes". Som opvarmning til udgivelsen kommer bandet nu med en musikvideo til singlen ”Stray The Skies”, der på sine fire minutter fletter alt mellem himmel og jord sammen i et animeret drømmeunivers.

Videoen er lavet af VOLA-bassist Nicolai Mogensen og hans kæreste Anne og består af cirka 2120 individuelle håndetegnede billeder.

"Egentlig var planen, at videoen skulle være meget enkel både i handling og udtryk, men det stak hurtigt af for os, da vi begyndte at pingponge og brainstorme på idéerne. Der var ingen game plan. Alt er derfor meget intuitivt og legende, og så er det selvfølgelig et helhjertet forsøg på at formidle den stemning og lyd, der er i sangen," fortæller Nicolai Mogensen om tilblivelsen af musikvideoen. 


Ifølge bandet selv afspejler videoens eksperimenterende og svævende facon også måden, som VOLA arbejder på i deres kreative proces, når de laver musik.

”Vi prøver bare at følge vores mavefornemmelse – om den så tager os under vandet, til drømmeland eller ude at flyve,” siger den københavnske progrockkvartet, der beskriver deres kommende debutalbum som en blanding af progressiv 70’er rock, moderne elektroniske rytmer, industriel og rå metal, toppet med klare, smukke vokaler.

Bandet har skrevet kontrakt med det hollandske pladeselskab Mascot Records, der blandt andet har udgivet Volbeats to første albums samt album med navne som Gojira, Black Country Communion og Black Label Society.


I løbet af efteråret tager de på Europa-tour som opvarmningsband for det svenske metal-band Katatonia. På deres vej gennem Europa kommer de blandt andet forbi Pumpehuset i København den 26. oktober. Billetter kan købes her.

Se den animerede musikvideo til VOLAs ”Stray The Skies” øverst i artiklen.

ANNONCE