Nyhed

VIDEO: GAFFA På Græs-aktuelle GRETA er på danseeventyr i Elgiganten – og viser baby bump

GAFFA.dk - Alt om musik

Sangen og videoen er en kærlighedserklæring til sangerens mand, til deres liv sammen, og til det nye barn, de venter sammen 

Den GAFFA På Græs-aktuelle, dansk-tyske sanger og sangskriver GRETA har i dag udgivet singlen “Forever We’ll Be Dancing”, med en tilhørende musikvideo. Sangen er den første af slagsen fra hendes kommende andet album ‒ der grundet hendes netop offentliggjorte graviditet først udkommer i løbet af næste år. 

Rent musikalsk er nummeret inspireret af 80’er italo-disco-bandet Cyber People, og GRETA fortæller følgende om sangens tekstunivers:


“Min mand har kæmpet med depression, siden vi mødte hinanden, og det blev allerværst sidste forår. En af de ting, som har hjulpet ham til at komme ud af det, var faktisk noget så simpelt som fysisk bevægelse. At svømme og danse. At føle sig fri fra alt det tunge for en stund. Det blev omdrejningspunktet for mig, da jeg skrev sangen. Teksten er fyldt med vandmetaforer og sætningen “Forever We’ll Be Dancing” betyder for mig, at vi kan overvinde alt og altid vil danse sammen gennem livet, ligegyldigt hvor meget det går op eller ned”.

Stine Thorbøll, som står bag videoen, fortæller følgende: “Vi ville gerne have, at videoen til “Forever We’ll Be Dancing” både var vildt smuk, og samtidig lidt off. Selvom overforbrug ødelægger vores planet, og teknologien udvikler sig langt ud over menneskelig fatteevne, er vi her stadig – i vores kroppe, der sanser verdenen og er i stand til at skabe nyt liv. Det er weird at være i live, og det er det, videoen handler om”.

Sangeren udgav først en ep i marts sidste år, der fik fem stjerner af GAFFAs anmelder. Udgivelsen blev et halvt år senere fulgt op af GRETAs debutalbum Ardent Spring, der fik de fulde seks stjerner af GAFFAs anmelder, som blandt andet skrev: “GRETAs vokal er sky-let og fungerer som det søde kirsebær på toppen af de detaljerige og velovervejede produktioner”.


GRETA kan desuden opleves live til GAFFAs todages musikfest GAFFA På Græs ved gårdbryggeriet Herslev Bryghus lige uden for Roskilde, hvor hun spiller på lørdag den 28. august kl. 17.

Billetter til GAFFA På Græs kan købes lige her.

LÆS OGSÅ: GAFFA På Græs klar med det fulde program 


Se musikvideoen til “Forever We’ll Be Dancing”:

ANNONCE