Albummet Rich Man bliver gruppens sjette minialbum.
Den sydkoreanske gruppe Aespa er klar med deres sjette mini-album, Rich Man, som udkommer den 5. september. Det skriver NME.
Minialbummet blev officielt offentliggjort af SM Entertainment den 4. august efter at have teaset det i flere uger – blandt andet med singlen ”Dirty Work”, der er Aespas første single siden oktober 2024. Det er dog endnu uvist, om singlen er en del af tracklisten på det kommende album.
Læs også: Ugens K-popdatering: BTS er ude af militæret og svensk K-pop-royalty-interview
K-pop-gruppen har også delt en teaservideo på YouTube, der henviser til albummets titel Rich Man. I den korte video ses blandt andet teksten: "I am enough as I am. I am a rich man."
Se videoen her. Artiklen fortsætter under videoen.
Læs også: Kpop Demon Hunters giver magten til pigerne, men fritager industrien for ansvar
Aespa har flere gange gjort sig bemærket på den internationale musikscene, blandt andet i 2025 hvor de vandt prisen ”Group of the Year” til Billboards Women in Music Awards 2025.
Fans kan allerede nu forudbestille mini-albummet Rich Man, som efter planen udgives på streamingtjenester og i butikker over hele verden den 5. september.