Investeringerne er en del af en strategi om at skabe et spillestedsnetværk, som er ejet og drevet af Live Nation selv.
Koncertgiganten Live Nation har annonceret, at de over de næste 18 måneder vil investere én milliard dollars – svarende til omkring 6,5 milliarder kroner – i opførelsen og renoveringen af 18 koncertsteder i USA. De nye og opgraderede venues skal placeres både i store byer som Denver og Seattle og i mindre steder som Allentown, Birmingham og Riverside. Det skriver Music Business Worldwide.
Læs også: Over tre millioner kroner på vej til københavnske festivaler: Se listen her
Målet med investeringer er at skabe flere store shows i mindre byer og bedre muligheder for både artister og publikum, udtaler Live Nations CEO Michael Rapino i en pressemeddelelse, som bliver citeret af Music Business Worldwide:
"Vores mission er enkel: At hjælpe artister med at levere uforglemmelige liveoplevelser – og samtidig skabe job, genoplive byer og styrke lokalsamfund."
Live Nation ejer allerede omkring 150 spillesteder i USA, hvilket angiveligt svarer til omkring 4 procent af alle koncertsteder i USA, ifølge Music Business Worldwide. Strategien er en del af et ønske om at skabe et endnu stærkere netværk af egne venues. En strategi, der ikke kun handler om logistik, men også om kontrol og indtjening.
Live Nation peger på, at mange store artister i dag ender med at lave semiresidenser – altså, mange shows i få byer, hvilket tvinger fans til at rejse langt. Det vil de ændre på ved at åbne nye scener tættere på publikum.
Læs også: Ny produktionsrabat kan styrke dansk filmmusik
Samtidig forsøger Live Nation at imødegå kritikken af høje billetpriser. Ifølge dem koster 65 procent af billetterne under 100 dollars, svarende til cirka 650 kroner, og kun 2 procent overstiger 500 dollars, som svarer til 3200 kroner. I samme åndedrag lancerer de også en million billetter til sommerens koncerter til under 30 dollars (200 kroner).
14 milliarder dollars til artister i 2024
Det er ikke kun bygninger, Live Nation poster penge i. Selskabet påstår, at det har investeret 14 milliarder dollars (90 mia. kroner) i kunstnere i 2024, hvilket er mere end tre gange så meget som i 2016. Her tæller alt fra honorarer og produktionsomkostninger til turnéstøtte, skriver Music Business Worldwide.
Desuden har Live Nation gennem sit On The Road Again-program ladet over 9.000 spirende artister beholde hele indtjeningen fra deres merchandise. En praksis, der i stigende grad er blevet efterspurgt af både fans og branchefolk, og som for nylig fik to danske metalbands Syl og Eyes til at droppe salg af merchandise på Live Nation-ejede Copenhell.
Antallet af turnerende artister i selskabets regi er også steget markant: fra 8200 i 2016 til 13.000 i 2024 – en stigning på næsten 60 procent.
Mens investeringen vokser, vokser også modstanden
Live Nation står dog ikke uantastet. Selskabet er netop nu genstand for en større retssag i USA, hvor Justitsministeriet og en række delstater anklager Live Nation og deres datterselskab Ticketmaster for at misbruge deres dominerende markedsposition og have monopoliseret markedet for livearrangementer i USA. Anklagerne vil derfor have skilt Live Nation og Ticketmaster fra hinanden igen.
En føderal dommer afviste i marts to forsøg fra Live Nation på at få sagen afvist, og sagen kører derfor videre.
Men hvad med Danmark?
Live Nation er også stærkt til stede i Danmark, hvor de står bag festivaler som Copenhell, Heartland, O-Days og Suset og koncerter med internationale artister på nogle af landets største spillesteder, særligt Royal Arena. Men sammenlignet med USA arbejder mange danske spillesteder med økonomisk støtte fra Statens Kunstfonds regionale spillesteds-ordning og andre beslægtede støtteordninger. De regionale spillesteder bliver udpeget for en fireårig periode, hvor de heldige på listen får statsstøtte i millionklassen. Den seneste udpegningsrunde fandt sted i sommeren 2024, og man kan finde listen her.
læs også: Massive Attack truer med sagsanlæg