Bandet inviterer til et akustisk set, mens et dj-sæt fortsætter festen.
Barselona har allerede udgivet to singler i år, og med et album på vej, har de masser af fejre.
Læs også: Barselona tager på landsdækkende turné
Bandet har netop startet deres eget pladeselskab RRekord, og det vil de fejre med en gratis akustisk koncert i Aarhus den 2. maj på Okay, der løber af stablen samtidig med Spot Festivalen, der vil være i fuld gang. Til koncerten vil Spot-aktuelle Arto spille et dj-sæt.
"Når man starter et band, er det 100%, fordi det er sjovt. Dét at starte sit eget pladeselskab er en drøm, på lige fod med dét at spille i et band. Denne drøm realiserer vi nu og fører ud i livet," fortæller bandmedlem Rud Aslak i en pressemeddelelse.
I løbet af foråret har Barselona udgivet singlerne "Udsving" og senest "Mørket falder ind". Bandet tager til efteråret på en landsdækkende turné, hvor de blandt andet skal spille i Store Vega og på Train.





