Nyhed

De her sange vågner astronauterne på Artemis II-missionen til

Blandt navnene finder man Denzel Curry, som nu er den første rapper til at blive spillet i rummet.

Når man er i gang med at udrette banebrydende videnskab, så er det vigtigt, at den rigtige musik spiller.

Derfor har Artemis-holdet lavet en playliste med sangene, som de vågner op til i rumraketten, der nu har kurs på vej hjem mod Jorden, efter at have været en tur rundt om Månen.

Læs også: Noah Carter og Thor Farlov er blandt de nye navne til Distortion X Vesterbro


“Hvert nummer er valgt af måneholdet, hvilket følger en tradition, der startede for mere end 50 år siden,” skriver NASA på Instagram.

På playlisten finder man alt fra Chappell Roans “Pink Pony Club” til “Under Pressure" med Queen og David Bowie.

Det har siden skabt reaktioner fra flere af musikerne, der har en sang med på playlisten.


"Selv aliens fucker med mit shit!," skrev Denzel Curry den 7. april, da han blev opmærksom på listen, som dermed er den første rapper til at blive spillet i rummet."

Også Glass Animals har reageret på gruppens playliste. "Det her er den fedeste ting, der nogensinde er sket for mig i mit liv," kommenterede bandet på Instagram-opslaget.

De fire astronauter Jeremy Hansen, Victor Glover, Reid Wiseman og Christina Koch blev sendt afsted den 1. april som en del af Artemis II-rumprogrammet. Missionen var at nå rundt om Månen og tilbage igen. Det er det længste mennesker nogensinde har været fra Jorden.


Besætningen forventes at vende tilbage til Jorden ud for kysten af San Diego i løbet af i fredag.

Se hele sanglisten her.

ANNONCE