Nyhed

Sombr hev punk rock-legender med på Coachella-scenen

Udover at spille et Radiohead-hit, fik han besøg af to punkrock-legender.

Årets Coachella-weekender er officielt ovre, og Sombrs weekend 2 optræden bød på en stjernespækket optræden.

Læs også:

Lørdag aften stod Sombr på Outdoor Theatre-scenen for anden gang og fik besøg af Billy Idol og hans guitarist Steve Stevens, hvor de sammen spillede "Eyes Without a Face". Derudover sang Sombr et cover af Radioheads "Fake Plastic Trees".


Sombrs første koncert på Coachella bød på en gæsteoptræden fra Billy Corgan fra The Smashing Pumpkins

Den 20-årige sanger var ikke den eneste, der fik besøg på scenen i Californien. Blandt andet trådte Madonna frem i et blændende lys på Sabrina Carpenters Sabrinawood-scene, hvor de sammen sang mega-hitsene "Vogue" og "Like a Prayer". Derudover fik publikum en smagsprøve på nyt materiale, der potentielt kommer fra det kommende Madonna-album. 

Det er ikke første gang, at Sombr inviterer gæster med på scenen. Da musikeren i marts spillede koncert i Dublin, tilsluttede det irske band The Cranberries ham på scenen, for sammen at spille "Linger". Til august spiller han på Syd for Solen i København.


Se hans optræden her:


ANNONCE