Nyhed

Zara Larsson kalder angrebene mod Chappell Roan for kvindefjendske

"Det er som om, at I i virkeligheden bare hader kvinder," lyder det fra den svenske popstjerne om kritikken af Chappell Roan, efter en opsigtsvækkende hændelse på et hotel i São Paulo.

Chappell Roan har været i modvind den seneste tid, efter en episode hvor hendes sikkerhedsvagt angiveligt skulle have opført sig voldsomt over for et barn.

Nu får popstjernen opbakning fra Zara Larsson, der kalder angrebene for kvindefjendske.

Læs også: Kanye West nægtet adgang til Storbritannien – Nu aflyser stor festival


I et interview med The Guardian siger Zara Larsson, at kritikken af Chappell Roan er sexistisk og ude af proportioner.

"Jo mere folk hader hende, desto mere elsker jeg hende. Jeg bryder mig slet ikke om den måde, hun bliver behandlet på," siger Zara Larsson.

Hun mener, at reaktionerne hænger sammen med, hvordan kvinder bliver mødt, når de står op for sig selv.


"Når en kvinde sætter grænser, tror jeg, folk går i panik. Mænd kan begå voldelige forbrydelser og blive hyldet, men når en kvinde siger 'hold op med at følge efter mig', bliver det kontroversielt. Det er som om, at I i virkeligheden bare hader kvinder."

Roan har ved flere lejligheder kritiseret det, hun beskriver som respektløs adfærd fra fans og dele af musikbranchen, blandt andet uønsket fysisk og social kontakt.

Zara Larsson fortæller samtidig, at hun selv har en anden tilgang til opmærksomhed og at hun trives i offentligheden.


"Da jeg var yngre, tænkte jeg: 'Jeg glæder mig til, at der står paparazzier uden for mit hus.'"

Udtalelserne kommer efter en periode med kritik af Chappell Roan i forbindelse med en opsigtsvækkende hændelse på et hotel i São Paulo. Her skulle en sikkerhedsvagt have opført sig aggressivt over for et barn. Chappell Roan har oplyst, at hun ikke selv overværede episoden, og at vagten ikke arbejdede for hende.

ANNONCE