Pop- og jazzveteranen arbejder på ny musik – og i efteråret 2026 tager hun de uudgivne sange med på turné sammen med sit liveband.
Hanne Boel giver nu publikum muligheden for at lytte til sit nye album, før det udkommer.
Til efteråret 2026 tager hun på turné med sit band og inviterer koncertgængerne helt ind i den kreative proces.
Læs også: Pop/jazz-duo genforenes og spiller koncert i 2026
Stemninger og reaktioner undervejs kan få betydning for, hvilke numre der ender på det færdige album, lyder det i pressemeddelelsen.
Udover det nye materiale spiller Hanne Boel også udvalgte sange fra sit bagkatalog. “Vi er nysgerrige på nutiden og samtidig står vi begejstrede ved de gamle dyder fra 80’erne og 90’erne,” siger hun.
Hanne Boel indtager scenen med livebandet bestående af Jens Runge, Jacob Funch, Kristoffer Sjelberg og Jenno Bjørnkjær.
Udover at have rødder i den populære 80’er-trio Blast har hun siden debutalbummet Black Wolf fra 1988 udgivet 15 studiealbum, toppet hitlisterne i Danmark og Skandinavien, solgt over én million plader og spillet tusindvis af koncerter rundt i Europa.




