I et åbent brev i den puertoricanske avis El Nuevo Día beskriver popikonet rapperens store succes som en sejr for hele Puerto Rico.
Bad Bunnys historiske årets album grammy-sejr har vakt opsigt i musikverdenen.
Søndag skrev den puertoricanske superstjerne sig ind i historiebøgerne efter sejren med albummet Debí Tirar Más Fotos.og
Nu får nu ros fra en af Puerto Ricos største popikoner, Ricky Martin, der i et åbent brev i den puertoricanske avis El Nuevo Día hylder rapperens triumf.
"Denne præstation er for en generation, som du lærte, at deres identitet ikke er til forhandling, og at succes ikke er i modstrid med autenticitet."
Læs også: GRAMMY 2026: Historiske sejre, politiske markeringer og akavede øjeblikke
Bad Bunny vandt hele tre Grammys - både Album of The Year, Best Música Urbana Album og Best Global Music Performance. Med albummet Debí Tirar Más Fotos blev han samtidig den første kunstner nogensinde til at vinde Årets Album med en plade udelukkende på spansk.
Brevet blev offentliggjort tirsdag under titlen When One of Ours Succeeds, We All Succeed. Martin skriver, at sejren rørte ham dybt – både som kunstner og som puertoricaner.
“Du vandt uden at ændre farven på din stemme. Du vandt uden at slette dine rødder. Du vandt ved at forblive tro mod Puerto Rico."
"Livin' La Vida Loca" - Stjernen indrømmer også, at han fik »en klump i halsen«, da Bad Bunny i sin takketale forsvarede immigranter og satte ord på et USA, hvor frygt og håb eksisterer side om side.
Afslutningsvis skriver han:
"Fra hjertet, fra den ene Boricua til den anden, med respekt og kærlighed, takker jeg dig for at minde os om, at når en af vores lykkes, så lykkes vi alle sammen."
Læs også: "Verden vil danse": Bad Bunny teaser for stort Super Bowl‑show
Bad Bunny optræder søndag den 8. februar ved Super Bowl Halftime Show – også det en historisk begivenhed, da det bliver første gang, at der primært vil optræde på spansk.




