Mens stjernen har været aktuel på det store lærred med Wicked, har hun skrevet et nyt album.
Ariana Grande har udgivet den nye single "Hate That I Made You Love Me", som er første forsmag på hendes kommende ottende album, Petal, der udkommer 31. juli 2026.
Læs også: Guldimund synger om fødselsnatten på ny single skrevet med sin kone
På den glitrende popsang synger hun om en relation, hvor følelserne ikke var lige stærke hos begge parter.
I omkvædet undskylder hun for, at hun fik en tidligere partner til at forelske sig i hende, uden at hun selv kunne gengælde følelserne: "Hate that I made you love me", lyder det over en luftig og ambient produktion, der er skabt med hendes vanlige samarbejdspartnere Ilya og Max Martin.
Samtidig med udgivelsen blev det også annonceret, at den officielle musikvideo får premiere mandag den 1. juni, skriver Rolling Stone.
Nyheden kommer kort efter, at popstjernen markerede 10-årsjubilæet for albummet Dangerous Woman ved officielt at udgive "Knew Better Part Two" – en længe efterspurgt fanfavorit, som oprindeligt ikke kom med på albummet.
Hendes seneste studiealbum, Eternal Sunshine, udkom i 2024. Siden da har hun været aktuel i filmatiseringen af Wicked, hvor hun spiller Glinda – en rolle, hun flere gange har beskrevet som sin store drømmerolle.





