Nyhed

Rihanna og Taylor Swift misbrugt til AI-svindel

Flere og flere svindlere bruger AI-genererede videoer af verdensstjerner i et forsøg på at lokke penge ud af dedikerede fans.

Man kan ikke længere undgå AI-videoer, når man åbner en hvilken som helst online-platform. 

Udviklingen betyder samtidig en stor stigning i AI-generede videoer af kendte musikere, skuespillere og influencere, der reklamerer for svindel. Det skriver Digital Music News.

Læs også: Britney Spears skal i retten for spirituskørsel


I videoerne ser man kendte som Rihanna, Taylor Swift og Kim Kardashian reklamere for svindellignende tjenester. 

Ofte ligner videoerne at det er klip fra interviews eller talkshow hvor de kendte giver “et venligt råd” til sine fans om, at de kan tjene penge på at se korte videoer.

Ai-versionerne af berømthederne bruges også i hyper-seksualiserede reklamer for “face-swap”-tjenester eller “digital afklædning”.


Sagen kommer i kølvandet på, at Taylor Swift har søgt om at få varemærket sit udseende og stemme, netop for at undgå deepfakes eller andet misbrug af AI.

ANNONCE