Nyhed

Medina annonceret til fynsk festival

Til sommer kan fans synge med på hits 'Kun for mig' og 'Jalousi' på hjemmebane.

Til næste sommer behøver fynske fans ikke rejse til storbyerne for at synge med på hits som “Vi to”, “Kun for mig” eller “Jalousi”.

Midtfyns Festival løfter nemlig sløret for, at Medina spiller på festivalen i 2027.

Læs også: Medina mindede os om, hvorfor vi aldrig bliver færdige med hendes sange


“Vi er simpelthen stolte over, at det er lykkedes os at få Medina til lille Ringe. Hun er en af de største kvindelige artister, Danmark har haft i rigtig mange år, og hun har en helt særlig evne til at samle mennesker gennem sin musik. Det er et navn, der virkelig kan mærkes,” lyder det fra festivalens booker, Brian Lund.

Medina spillede i sommer på Syd for Solen i København. Her kvitterede vores anmelder med fem stjerner og skrev:

“Der var ingen tvivl om, at Medina var den perfekte afslutning på første dag, for hun er om nogen folkelig på den særlige måde, hvor ingen er for fine til hende. Medina-sange er noget, vi alle sammen deler.”


Midtfyns Festival finder sted på Dyrskuepladsen i Ringe den første weekend i september.

ANNONCE