Nyhed

Johnson annoncerer ny jubilæumskoncert

Efter 20 år på den danske hiphopscene gør rapperen nu klar til endnu et show.

For 20 år siden indtog rapperen Johnson den danske hiphopscene.

Nu gør han klar til at fejre det med en ny koncert i Train i Aarhus den 10. oktober.

Læs også: Dansk elektro-trio spiller hemmelig koncert i parkeringshus i aften


“Jeg må ærligt sige, at det her det er at løfte niveauet fra det gamle, så glæd jer,” fortæller rapperen i et opslag på Instagram.

Koncerten kommer i kølvandet på rapperens store jubilæumsfejring i Poolen den 9. oktober i København. Det er nemlig 20 år siden, at Johnson gjorde sin entré på den danske hiphopscene med albummet Det Passer.

Johnson er derudover kendt for hits som “Kig forbi”, “Nasty” og ikke mindst Kato-sangen “Hey Shorty”, som han medvirker på.


“Det bliver en fejring, du ikke vil gå glip af,” skriver Johnson selv i samme opslag.

Læs også: Johnson på Smukfest - Jeg har aldrig set en koncert gå fra så dårlig til så god

Sidst vi anmeldte ham, var da han spillede på Smukfest. Her blev det dog kun til to stjerner fra vores anmelder, der dog blev overrasket til slut.


“Bedst som jeg troede, at jeg vidste præcis, hvad jeg tog med mig fra koncerten og var klar til at smutte, så snart de sidste toner var klinget af, skete der noget, der faktisk var lidt magisk. For lige så lidt som "Kig forbi" overraskede mig, lige så meget gjorde "Hey Shorty" det,” skriver vores anmelder, som senere tilføjer:

“Det nummer har fået en næsten kultstatus, særligt med de mange mærkværdige remixes, der findes på SoundCloud, og det var der ingen tvivl om på Stjernescenen. Publikum ramte simpelthen kogepunktet, og jeg gik derfra med et kæmpe smil på læben og en noget forvirret anmelderhjerne.”

Hør 'Det Passer' her.


ANNONCE