Yderst old-school-fancy Polaroid-fotografiapparat med Travis-logo var på højkant – og T-shirts som trøstpræmier
Hvad har de skotske guitarpoppere Travis og et Polaroid-kamera til fælles? Vel ikke særlig meget, ud over at medlemmerne er blevet foreviget af en del kameraer af slagsen gennem tiden. Og også lader fire polaroidfotos af de fire i bandet pryde deres aktuelle opsamling "Singles" med samtlige deres singler gennem tiden.
I forbindelse med albummet har Travis så fået fremstillet et særligt Travis-kamera: et Polaroid-kamera, der spytter billedet ud få sekunder, efter at det er taget, og så har et Travis-logo. Et arketypisk stykke merchandise, med andre ord. Og det er faktisk vældig old-school-fancy!
GAFFA havde fået fingre i et sådant kamera, som vi straks udloddede i en konkurrence. Og vi havde også et par T-shirts som trøstpræmier.
Alt, du skulle gøre for at deltage, var at svare på spørgsmålet nedenfor.
Og svaret er: "All I Want To Do Is Rock".
De heldige vindere, der har fået præmierne tilsendt, er følgende. Tillykke!
Kamera:
Søren Andersen
2300 København S
T-shirt:
Lee Tomas Høiby
1413 København K
Nikolaj Nørregård
9000 Aalborg
Sweatshirt:
Ulf Jepsen
7100 Vejle
Janni Pedersen
8653 Them





